З історії Старокостянтинівської центральної публічної бібліотеки

     Старокостянтинівська бібліотека була створена у 1913 році  громадою міста і зареєстрована як особиста на ім’я Векслера.

У 1914 році бібліотеку офіційно затвердили як громадську з платним працівником.

Під час Першої світової війни бібліотека не працювала. Після революції 1917 року книжковий фонд привели в порядок і в березні 1918 року бібліотека, розташована при міській управі, почала обслуговувати читачів. Книжковий фонд нараховував 2 тис. примірників.

У роки Другої Світової війни книжковий фонд бібліотеки був знищений і книгозбірня не працювала.

У 1944 році бібліотека відновила свою роботу.

1949 року міській бібліотеці для дорослих було надано статус районної.

У 1965 році їй було присвоєно звання «Бібліотека відмінної роботи».

1976 року була затверджена індивідуальна структура бібліотеки. Вона стала Центральною районною бібліотекою, яка об’єднала 79 бібліотек-філіалів в єдину ЦБС.

1980 року книгозбірня перейшла у нове приміщення.

У 2013 році бібліотека  відзначила своє 100-ліття.

Вагомий вклад у розвиток бібліотечної справи внесли її директори В.П Радчук, Л.Н. Ярош, А.О. Пилипенко, Мовчан М.В., Білан С.О.; заступники директора О.В. Любчик, Н.В. Бортнік, Білоус Г.Є.; ветерани праці М.А. Коханська, Г.П. Боровська, Л.О. Вербицька, А.Т. Лисюк., Л.Д. Янковська, Г.В. Ганяк, Г.А. Ниник, М.К. Левандовська, Л.Є. Петрук, Т.М. Русіна, Т.Б.  Драчевська.

Старокостянтинівська центральна публічна бібліотека сьогодні – це  одне з найбільших книгосховищ району;     інформаційний, просвітницький, культурний центр Старокостянтинівської міської територіальної громади, а також інформаційно-методичний центр для 3 міських та 25 сільських бібліотек-філіалів та бібліотек інших відомств.

У фонді бібліотеки зберігається близько 58,5 тис. книг, періодичних видань та інших документів. Ними користується більше 5 тис.  читачів. 

         Вона розташована в окремому приміщенні, яке займає площу 1404,9 м2.

 В структурі центральної публічної бібліотеки працює три відділи:

       · організаційно-методичний та інформаційно-бібліографічний відділ;

       · відділ обслуговування;

       · відділ упорядкування, збереження бібліотечних фондів та організації каталогів.

 Також діють: краєзнавчий сектор, Центр регіональної інформації, Пункт доступу громадян до офіційної інформації, Пункт європейської інформації, Пункт безкоштовного доступу до мережі Інтернет.

У 2012 році Центральна районна бібліотека стала переможцем ІІІ раунду конкурсу оголошеного програмою «Бібліоміст». За умовами конкурсу програми оголошеної фундацією Білла і Мелінди Гейтс у жовтні 2012 року бібліотека отримала 6 комп`ютерів, 6 веб-камер, сучасне обладнання, ліцензійне програмне забезпечення.

 У 2014 р. Українська бібліотечна асоціація спільно з Міністерством культури України провела Всеукраїнський конкурс бібліотечних інтернет-сайтів. У номінації "Кращий сайт районної/міської централізованої бібліотечної системи (ЦБС) та філії районної/міської ЦБС" переможцем став сайт нашої бібліотечної системи http://starlibrari.at.ua .

2017-2019 рр. - Центральна районна бібліотека спільно з ГО "Старокостянтинів небайдужий" працювала над реалізацією проекту ПУЛЬС "Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні"(оголошений Асоціацією міст України (АМУ) в партнерстві з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX/Україна за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Цей проект направлений   на посилення спроможності громад, надання можливостей для їхнього формування та подальшого стабільного розвитку.

  2020 рік - отримано  диплом з відзнакою від #USAID #PULSE #IREX #АМУ #ПУЛЬС за активну участь у проєкті ПУЛЬС. 

 2020 рік – центральна районна бібліотека стала партнерським хабом проєкту «Дія. Цифрова освіта».

  2020 рік -  учасник Програми поповнення фондів публічних бібліотек від Українського інституту книги(надійшло 827 прим.книг на суму 104 тис. грн.).

        2021 рік - рішенням міської ради від 26 лютого 2021 року № 87/3VIII створено комунальний заклад культури "Централізована бібліотечна система" (ЦБС) Старокостянтинівської міської ради - заклад, який об’єднує публічні бібліотеки Старокостянтинівської міської територіальної громади у єдине структурно-цілісне утворення для найбільш ефективного використання бібліотечних ресурсів. До складу входять: Старокостянтинівська центральна публічна бібліотека, Старокостянтинівська бібліотека для дітей, міська бібліотека для дорослих - філія, міська бібліотека для дітей – філія, міська бібліотека сімейного читання – філія, сільські бібліотеки філії сіл Баглаї, Бутівці, Великі Мацевичі, Волиця Керекешина, Великий Чернятин, Веснянка, Воронківці, Грибенинка, Григорівка, Губча, Іршики, Капустин, Красносілка, Лажева, Малий Чернятин, Огіївці, Пашківці, Пеньки, Попівці, Радківці, Решнівка, Росолівці,  Самчики, Сахнівці, Стецьки (всього 30 бібліотек).

      2022 рік - Старокостянтинівська центральна публічна бібліотека спільно з громадською організацією «Об’єднанням поляків міста Старокостянтинова» (очільник Руслан  Гуменюк) та учнями польської школи (керівник Ірина Ніколайчук) вперше взяли участь в проведенні Польських народових читань на знак солідарності і подяки польському народу за підтримку у цій війні. На заході звучали твори Адама Міцкевича польською і українською мовами. Це не залишилось поза увагою польського уряду - бібліотека отримала подяку і подарунок  від польського президента Анджея Дуди. 

2022 рік - «Старокостянтинівська централізована бібліотечна система» стала переможцем обласного конкурсу  у номінації «Краща сторінка бібліотечної спільноти Хмельниччини у мережі Фейсбук» (наша сторінка https://www.facebook.com/profile.php?id=100014923188201 )

   

2 коментарі: